Kwadrans dla zdrowia. Biodro
Zaczynamy nowy cykl: KWADRANS DLA ZDROWIA! 
Cyklicznie będziemy publikować filmy instruktażowe, które pomogą Wam zapobiegać różnym kontuzjom. 
 
 
Kwadrans dla zdrowia — odc. 1 - BIODRO
 
Biodro jest najważniejszym stawem kończyny dolnej. Dzięki swojej budowie kostno-więzadłowej ma możliwość wykonania ruchu we wszystkich kierunkach, a mocne mięśnie potrafią generować siły, które poruszają kończyną dolną i wpływają na pracę naszego tułowia. Z racji na naprzemienność pracy w chodzie i biegu, biodro musi błyskawicznie absorbować i oddawać skumulowaną energię. Jak zadbać o biodro i jak rozwijać jego potencjał dowiecie się w tym odcinku.
 
[AUTOBADANIE]
 
Ruch przodo- i tyłopochylenia — praca biodra uzależniona jest od ustawienia panewki stawowej umieszczonej w miednicy. Istotnym aspektem jest poznanie ruchu przodopochylenia — ustawienia miednicy, w którym kolce biodrowe przednie (łatwo wyczuwalne punkty kostne na talerzu biodrowym) przesuwają się w dół i do przodu, zbliżając się do uda. Biodro znajdzie się wtedy w zgięciu. Ruch tyłopochylenia jest wariantem przeciwnym — kolce biodrowe przemieszczają się do góry i w tył ustawiając biodro w wyproście.
Ruch miednicy połączony jest z ruchem kręgosłupa, dlatego obserwując dolny odcinek pleców, możemy określać kierunek i zakres ruchu miednicy.
 
W leżeniu tyłem badamy przedni przedział stawu. Miejsce to związane jest z występowaniem konfliktu panewkowo-udowego, który powstaje przez zbyt dużą kompresję stawu wynikającą ze zgięcia biodra.
Następnie wykonujemy ruch rotacji w biodrze, oceniając ilość i jakość ruchu. Porównujemy oba biodra, które nie muszą być symetryczne, ale duże różnice mogą wpływać na pracę całego ciała.
 
[MOBILNOŚĆ]
 
W tej części zajmiemy się zmniejszeniem napięcia z przodu uda, które często generuje nadmierny ruch przodopochylenia miednicy. Do ćwiczenia potrzebujemy gumy w postaci długiej pętli, którą zaczepiamy o drabinkę lub inną stabilną konstrukcję. Następnie wchodzimy w pętlę, ustawiając gumę poniżej pachwiny. Klęcząc jednonóż, wykonujemy ruch w kierunku tyłopochylenia miednicy, łącząc go z pracą tułowia. Istotny jest aktywny udział naszych mięśni w kierunku wyprostu biodra, który poprawia mobilność, a nie jedynie rozciąga mięśnie.
 
[UTRWALENIE]
 
W ostatnim etapie naszej pracy z biodrem skupimy się na działaniu mięśni, które pomogą utrzymać uzyskane efekty. W tym celu wykonamy ćwiczenie w leżeniu bokiem z gumową pętelką nad kolanami i piankową kostką pomiędzy stopami. Ćwiczenie polega na maksymalnym rozciągnięciu gumy i utrzymaniu w górnym położeniu przez 10 sekund. Należy zwrócić uwagę na utrzymaniu nieruchomo tułowia, który przy tym ruchu może przesuwać się w tył. Ćwiczenie powinno angażować mięśnie pośladka do pracy i w tych rejonach powinniśmy czuć największe zmęczenie po zakończeniu serii. Całość należy powtórzyć na drugą stronę.
 
Pamiętaj, że podstawą skutecznego leczenia jest dokładna diagnoza przeprowadzona przez specjalistę oraz indywidualnie dobrana terapia. Prezentowane treści mają charakter poglądowy i nie mogą zastąpić badania fizjoterapeutycznego. Jeżeli podczas testów lub ćwiczeń odczuwasz dolegliwości, skontaktuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem.
 

Zobacz więcej